pánske topánky

Pánske topánky vhodné na vychádzky aj turistiku

Poznáte pánske topánky označované aj ako pánska trekingová obuv? Možno ste sa už stretli s názvami trekingová či treková obuv, oba tieto výrazy sú vlastne pomenovaním pre turistickú obuv v tomto prípade ide teda pánske topánky určené aj na náročnejšiu turistiku (keďže presný význam cudzieho slova trekking je fyzicky náročná turistika). Trekingové pánske topánky sú síce vhodné aj pre pomerne náročný terén, to však nevylučuje aj ich využitie pre bežné nosenie v meste a pri rôznych voľnočasových aktivitách v ľahšom a nenáročnom teréne, ako napr. pri rodinných prechádzkach.

pánske topánky
Trekingové pánske topánky

Vysoké a nízke trekingové pánske topánky

Trekingové či turistické pánske topánky rozdeľujeme do dvoch skupín na vysoké a nízke, podľa toho, či siahajú len po členok alebo ešte o niečo vyššie, teda nad členok, ktorý istým spôsobom vlastne fixujú. Práve vysoké trekingové pánske topánky sú pre vysokohorskú turistiku a náročný prírodný terén najvhodnejšie obuvou, kým nízky typ týchto topánok môžeme pokojne využívať aj ako klasickú vychádzkovú obuv. V každom prípade by však vždy malo ísť o veľmi kvalitné, komfortné a vysoko odolné pánske topánky, ktorým nechýba vybavenie špeciálnou podrážkou alebo membránou (napr. Goretex). Výhodou je aj anatomické tvarovanie či rôzne odpruženia.

pánske topánky
Noste topánky podľa ich účelu

Používajte správne pánske topánky aj podľa ich určenia!

Ak chcete aby vám vaše topánky dlho vydržali v dobrom stave a vaše nohy neboleli, je naozaj veľmi dôležité riadiť sa pri výbere a používaní akýchkoľvek topánok popisom ich určenia. Turistickú obuv preto využívajte na turistiku, bežeckú na beh, tenisovú na tenis alebo halovú (napr. basketbalovú) na športy hrané v interiéri. Taktiež je potrebné vybrať si vždy správnu veľkosť a prvotriednu kvalitu a to obzvlášť pri športe, kde sú naše nohy a kĺby vystavované oveľa väčšej záťaži ako len pri bežnej chôdzi. A v neposlednom rade nezabúdajte ani pri trekingovej – turistickej obuvi na pravidelnú starostlivosť v podobe impregnačných sprejov a dôkladného čistenia.

Modernú pánsku obuv nájdete i TU.

Značky:
Predchádzajúci článok Ďalší článok