rošty

Rošty – doprajte si zdravý spánok!

Zdravý spánok je pre náš organizmus nesmierne dôležitý, no nie každý má to šťastie, že sa ráno budí oddýchnutý a plný energie do nového dňa. Ak sa aj vy ráno cítite ako dolámaní a hneď zrána ste podráždení, potom za to určite môže vaša posteľ. Ľudia ešte stále nevenujú jej výberu dostatočnú pozornosť a skôr než jej kvalita ich zaujíma vzhľad postele a to, či sa im bude hodiť k ostatnému nábytku. Pritom len pohodlná posteľ vám môže zaručiť zdravý spánok. Aké jednoduché, však? Nejde ale ani o samotnú posteľ – rovnako dôležitý je aj matrac, ktorý je na nej položený a posteľové rošty. Bez dobrého roštu by vaša posteľ jednoducho nebola kompletná.

rošty
Dbajte na ich kvalitu

Rošty a ich úloha

Pri zariaďovaní spálne by ste si mali dať najviac záležať na výbere vašej postele. Niektoré postele dostanete kúpiť už s roštami, iné kúpite iba ako rám a rošt si musíte zaobstarať zvlášť. Rošt postele na rozdiel od matraca predstavuje záležitosť, ktorá vám vydrží doživotne, preto mu venujte dostatočnú pozornosť aj financie. Investícia do kvalitného roštu sa prejaví na vašom spánku a celkovom zdraví a ich úlohou je, že predlžujú funkčnosť aj výdrž vášho matraca, keďže rošt ho odľahčí v zaťažení a zároveň rovnomerne rozloží záťaž. Rošty navyše chránia matrac proti vlhkosti, odvetrávajú ho a tým zabraňujú tomu, aby sa ňom množili roztoče či plesne.

rošty
Nezabudnite ani na kvalitný matrac

Pevné či pružné rošty?

Rošty delíme na pevné (latové)a pružné (lamelové). Latové rošty sa skladajú z pevných dosiek, preto je nutné kombinovať ich s pružnými matracmi – najvhodnejšie sú pružinové a vysoké penové matrace. Lamelové rošty z vašej peňaženky vytiahnu síce viac peňazí, no sú naozaj kvalitné a vydržia vám slúžiť desiatky rokov. Sú vyrobené z pružných lamiel a čím viac ich na roštoch je, tým je rošt kvalitnejší a prospešnejší pre vašu chrbticu. Lamelové rošty môžu byť rovné alebo polohovacie a kombinujú sa s pevnými matracmi – predovšetkým penové matrace, ktoré nepružia a latexové matrace. Čo je ale dôležité, medzera medzi lamelami by nemala byť väčšia ako 6 cm, inak sa môže matrac zdeformovať.

Značky:
Predchádzajúci článok Ďalší článok