mobilné domy

Neuvažujete tiež o mobilnom domčeku na kolesách?

    Prvé používania mobilných domčekov možno vysledovať už v  15. storočí, kedy skupiny  cigánov cestovali so svojimi početnými rodinami v mobilných domčekoch charakteru ťahanými koňmi naprieč našim kontinentom. V Amerike boli  prvé mobilné domy  postavené až v roku 1870. Boli to  jednoduchšie  pohyblivé plážové obydlia  vyrobené v Severnej Karolíne. Domy boli ťahané a premiestňované skupinkami koní.

Moderná výroba mobilných domov

    Mobilné domy, ako ich poznáme zhruba dnes, sa začali vo veľkom vyrábať v roku 1926. Namiesto koní sa objavujú automobily, rôzne prívesy  alebo špeciálne konštruované  „vlečné návesy“. Ich hlavným účelom bolo poskytnúť prístrešok a bezpečie  ďaleko od domova pri kempovaní a rodinných výletoch. Veľký dopyt  a záujem o tento typ bývania nastal v Amerike po skončení druhej svetovej vojny. Veteráni sa vracali domov a potrebovali lacné a vhodné ubytovanie. Začína sa tak éra aj mobilných domov a životného štýlu s nimi spojenom.

Čo je mobilný dom

     Výhoda mobilných domov je v ich mobilite. Sú opatrené malými kolesami, vďaka ktorým ich môžete prevážať z miesta na miesto. Výsuvné oceľové podpierky slúžia pre väčšiu stabilitu. Odnímateľné závesné zariadenie je možné nainštalovať zakaždým, ak sa rozhodnete pre zmenu miesta. Mobilné domy sú vhodné ako pre záhradkárov, tak pre sezónne alebo celoročné bývanie. Medzi ďalšie využitie mobilných domov patria napríklad malé prevádzkarne alebo kancelárie. Veľkosť mobilných domov a ich interiérové vybavenie závisí na vašich požiadavkách.

mobilné domy
Mobilné domy môžu byť aj dizajnovo veľmi zaujímavé

Bývanie v mobilných domoch

     Tento bytový trend začína pomaly prenikať aj k nám. Okrem výhod v podobe počiatočnej nižšej ceny oproti bežným bytom alebo domom, majú mobilné domy aj svoje nevýhody v podobe neobvyklého vzhľadu. Nie každého láka predstava, že môže kedykoľvek „zapriahnuť“ svoj dom za automobil a odísť s ním o kus ďalej. Mobilný dom je vhodný tak na celoročné bývanie, ako aj pre rodiny na ich rekreáciu ako chatka alebo mobilná chalupa.

Ste povahou niečo ako nomád?

    Mobilný dom ocení každý, kto preferuje časté sťahovanie. Možno ho však obývať aj trvalo na jednom mieste. Podľa charakteristiky tohto typu bývania nie je mobilný dom pevne spojený so zemou a pri jeho inštalácii odpadá administratívnu záťaž v podobe stavebného povolenia alebo zariaďovaní stavebnej dokumentácie. S tým však súvisí jedno úskalie. Ak na pozemku nie sú privedené inžinierske siete, alebo nie je možné zaistiť pohyblivé nadzemné prípojky, je stavebné povolenie nutné. Nie však na vlastný objekt, ale na pripojenie.

Rozhodli ste sa pre domov na kolieskach?

    Dá sa v podstate povedať, že moderný celoročný mobilný dom je energeticky úsporná drevostavba, umiestnená na oceľovom ráme s podvozkom. Tento rám je neoddeliteľnou súčasťou mobilného domu a špeciálne vysoko záťažové pneumatiky umožňujú jeho presun po vlastnej osi na vzdialenosť aj niekoľkých kilometrov. Pre premiestnenie na dlhšie vzdialenosti po pozemných komunikáciách sa používa špeciálny podvalník s ťahačom.

Značky:
Predchádzajúci článok Ďalší článok