senegalilus

Senegal je prezidentská republika

Senegal, oficiálne Senegalská republika, je krajinou v západnej Afrike. Je ohraničený Mauritániou na severe, Mali na východe, Guineou na juhovýchode a Guineou-Bissau na juhozápade. Senegal tiež hraničí s Gambiou, krajinou, ktorá zaberá úzky pruh zeme pozdĺž brehov rieky Gambia, ktorá oddeľuje južnú oblasť Senegalu Casamance od zvyšku krajiny. Senegal má tiež námornú hranicu s Kapverdskými ostrovmi. Hospodárskym a politickým centrom Senegalu je hlavné mesto Dakar. Preslávené aj ikonickým a svetoznámymi automobilovými aj motocyklovými rally.

Senegal
Senegal si zamiluje každý turista.

Najzápadnejšia krajina Starého sveta 

Jednotná prezidentská republika Senegal je najzápadnejšou krajinou na pevnine Starého sveta alebo Afro-Eurázie. Svojmu názvu vďačí  rieke Senegal, ktorá ju ohraničuje smerom na východ a na sever. Senegal pokrýva plochu o rozlohe takmer 197 000 km2 a počet obyvateľov sa odhaduje na približne 15 miliónov. Podnebie je typicky saheliánske, ktoré zahŕňa pás stepí a saván rozprestierajúcich sa naprieč kontinentom od západu na východ. Na území  Mauritánie, Senegalu, Mali, BurkinyFaso,  Nigeru, Čadu, Sudánu až EtiópieSahel predstavuje suché podnebie, ročné zrážky 100  500 mm napršia v pravidelných až trojmesačných obdobiach dažďov 

Oblasť Senegalu je obývaná od praveku 

Územie moderného Senegalu obývajú od praveku rôzne etnické skupiny. Organizované kráľovstvá sa objavili okolo 7. storočia a časti krajiny ovládali prominentné regionálne impériá. Súčasný stav Senegalu má svoje korene v európskom kolonializme, ktorý sa začal v polovici 15. storočia. V tom čase  si rôzne európske mocnosti začali konkurovať v oblasti obchodu. Zriadenie pobrežných obchodných miest postupne viedlo ku kontrole pevniny, ktorá vyvrcholila vo vzniku francúzskeho regiónu. Senegal v roku 1960 mierovo dosiahol nezávislosť od Francúzska a odvtedy patrí medzi politicky stabilnejšie krajiny v Afrike.

Senegal
Senegal je vhodný aj pre surferov.

Senegal aj ako dovolenková destinácia 

Ekonomika Senegalu sa sústreďuje hlavne na komodity a prírodné zdroje. Hlavnými priemyselnými odvetviami sú spracovanie rýb, ťažba fosfátov, výroba hnojív, rafinácia ropy, stavebné materiálystavba a opravy lodí. Vďaka svojej relatívnej stabilite sú cestovný ruch a služby rozrastajúcimi sa odvetviami Senegalu. Preto sem ľudia cestujú na svoje dovolenky. Pobaľte kufre a vydajte sa na pútavú cestu plnú zážitkov.

Značky:, , ,
Predchádzajúci článok