Dovolenka v Turecku

Dovolenka v Turecku? Doprajte si uvidieť a zažiť čo najviac

Dovolenka v Turecku, to nemusí  byť iba leňošenie na plážach zaliatych slnkom. Ak ste sa aj vy rozhodli stráviť svoju dovolenku práve v Turecku, rozhodne by ste mali navštíviť nádherný div prírody. Je ním veľký biely kopec  – bavlnený hrad –Pamukkale (Pamuk – bavlna, kale – hrad).

Dovolenka v Turecku a jej magnet – Pamukkale

Pamukkale sa nachádza v provincii Denizli, nie veľmi ďaleko od mesta s rovnakým názvom a takmer 500 tisíc obyvateľmi. Počas vašej dovolenky v Turecku môžete byť ubytovaní kdekoľvek, Pamukkale je možné navštíviť v rámci fakultatívneho výletu.

Pamukkale je ojedinelý úkaz o šírke 2700 metrov a výške 160 metrov, zaradený do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Je to oblasť tektonického zlomu, kde na povrch vyviera minerálna voda s vysokým obsahom vápnika. Ten na vzduchu oxiduje, vďaka čomu vznikajú usadeniny – travertín. V priebehu mnohých tisícok rokov tu takto vznikli a vznikajú pôsobivé terasy, kaskády a jazierka. Tie z diaľky paradoxne pripomínajú veľkú masu snehu a zblízka zas nadýchané špongie. V skutočnosti sú príjemne vyhriate a tvrdé ako kameň, no na vás však pôsobia mäkko a ľadovo studeno. Kedysi sa tu dalo kúpať kdekoľvek. Návštevnosť ale v posledných rokoch rapídne rastie a takýto nevídaný prírodný jav je potrebné chrániť, kúpe sa už len v jazierkach na to určených.

Dovolenka v Turecku
Dovolenka v Turecku je žiadaná aj kvôli mestu Pamukkale

Čo má spoločné vaša dovolenka v Turecku s Kleopatrou?

Ak sa počas dovolenky v Turecku rozhodnete navštíviť Pamukkale a kúpanie v liečivej vode vám zachutí, máme pre vás ešte jeden skvelý tip –Kleopatrine kúpele. Ak si urobíte krátku prechádzku z Pamukkale, môžete sa okúpať v troskách starobylej antickej stavby a stĺpov mesta Hierapolis, v tieni vysokých borovíc, obklopení rozkvitnutými oleandrami. Účinky tohto čarovného miesta sú liečivé nielen na srdcovo cievnu sústavu, aterosklerózu, reumatizmus, kožné ochorenia či ochorenia nervovej sústavy a pohybového aparátu, ale sú aj balzamom na dušu. Kúpať sa tu dá celoročne za každého počasia. A áno, kúpavala a omladzovala sa tu aj Kleopatra, takže zažijete dejiny na vlastnej koži a vaša dovolenka v Turecku sa stane nezabudnuteľnou.

Značky:
Predchádzajúci článok Ďalší článok